INTERVIUL PORTO-FRANCO

Galatiul, Dunarea si galatenii
- interviu cu dl. ing. Marius Stan, primarul municipiului Galati -

Intrebari
1. Va rugam, domnule Primar, în câteva cuvinte sa schitati un autoportret al omului care sunteti ca cetatean si responsabil cu viata si activitatile multiple ale unui oras care este Galatiul.
2. La 1900 Galatiul era supranumit Oras, cumplit de negustori de catre unul din poetii urbei, Barbu Nemteanu. Ce calificativ dati dumneavoastra Galatiului de astazi, locuitorilor sai.
3. De ani buni, Galatiul, orasul de la Dunare, nu mai are gara fluviala, transportul cetatenilor fie spre Tulcea, Sulina, Sf. Gheorghe sau catre Braila a ramas doar o amintire frumoasa. V-ati gândit cumva sa reînoiti aceasta veche traditie care este transportul pe apa? S-ar înviora astfel turismul si Galatiul ar avea numai de câstigat. Care este parerea dumneavoastra?
4. Ca primar ales, aveti pe agenda de lucru institutiile si problemele culturale ale orasului? În afara de teatre, muzee, biblioteci cunoscute si recunoscute în tara, la Galati exista mai multe publicatii literare, Porto-Franco fîind prima revista culturala aparuta dupa Revolutie. Ea a împlinit 200 de numere. Aveti de gând sa o sprijiniti fînanciar, printr-un parteneriat, asa cum a fost în 2010?
5. Tot în plan cultural va întreb daca în mandatul dumneavoasatra aveti pe agenda de lucru depistarea si inaugurarea unor case memoriale - case ale unor oameni de seama în cultura si stiinta româneasca - fapt ce ar însemna un adevarat câstig atât din punct de vedere educational cât si ca puncte turistice.
Domnule Primar, va întreb sa ne spuneti ce realizari deosebite ati consemnat de la începutul mandatului. Deasemenea, sa aratati si câteva esecuri din programul la zi al Primariei.
6. În încheiere, v-as ruga sa-mi puneti si dumneavoastra o întrebare la care, ca scriitor si jurnalist cultural ar trebui sa stiu sa raspund. Mai exact, care este dialogul dumneavoastra cu presa si cu scriitorii, cu ceilalti artisti ai Galatiului, cu oamenii de cultura în general?

Raspunsuri
1. Mi-ar placea ca urmarile lucrurilor pe care le fac din aceasta functie, aceea de primar al Galatiului, sa vorbeasca despre mine. Nu ma pot autoportretiza si nici nu cred ca oamenii asteapta sa afle astfel de lucruri de la mine. Cred ca galatenii îsi doresc cu totul altceva. Îsi doresc un primar implicat, un om caruia îi pasa de soarta acestui oras si care nu va sovai atunci când va fi nevoie sa ia decizii uneori drastice, alteori placute si aplaudate, dar care sa duca la transformarea în bine a orasului. Eu fac tot ce-mi sta în putere sa nu le însel asteptarile.
2. Proiectia mea legata de Galati si în legatura cu for¬mula pe care o aminteati dumneavoastra mai devreme ar fi aceea a unui oras deloc cumplit, dar plin de negustori prosperi. Amprenta Galatiului este, vrem nu vrem, una economica. Din nefericire, dificultatile cu care zona aceasta s-a confruntat în timpul administratiilor precedente ne-a adus si mari probleme. Solutia vine tot de aici. Atragerea de investitori, folosirea tuturor argumentelor economice,

geografice, istorice, demografice si chiar politice pe care aceasta zona le are si care nu sunt putine pot schimba perceptia despre orasul nostrum, functionalitatea si im¬plicit aspectul orasului nostru. Afaceri prospere înseamna locuri de munca sigure, înseamna mai multi bani la bugetul local si mai multe solutii pentru problemele cu care galatenii se confrunta în fiecare zi.
3. Galatiul are o sansa, iar aceasta este legata de Dunare. Nu sunt vorbe goale. Am reusit sa aderam la Consiliul Oraselor si Regiunilor Dunarene, iar din punctul meu de vedere lucrul acesta da Galatiului o noua sansa pentru recuperarea traditiei navale si comerciale. Se pot face proiecte de anvergura în acest sens, iar finantarile pentru acestea sunt externe. În urma discutiilor cu afaceristi din Germania si Austria am reusit sa convingem ca la Galati poate sa reapara unul dintre cele mai importante noduri de transbordare între retelele de transport. Aici se poate face legatura între zonele navale, feroviare si rutiere catre statele din fosta URSS. Alegerea Galatiului ca punct de tranzit pentru legaturile cu fostele state sovietice ar aduce cu siguranta un flux însemnat de marfuri prin zona noastra. Asta înseamna un circuit economic în care intra noi servicii, noi slujbe si, desigur, mai multi bani.
4. Nu pot decât sa va felicit pentru efortul pe care îl faceti pentru a însufleti acest proiect. Primaria are în vedere astfel de activitati si le priveste ca pe un element extrem de important în contextul dezvoltarii socio-culturale. Dupa cum bine stiti, întreaga zona administrativa nu traverseaza acum cea mai confortabila situatie. Suntem toti înca sub efectele socurilor provocate de criza economica, dar si a celor generate de o slaba gestionare a unor probleme majore cu care acest oras s-a confruntat. Din acest motiv încercam sa reactionam echilibrat, corect si eficient. Economia locala, planurile de dezvoltare pe care ni le-am asumat, viziunile legate de noul sistem al regionalizarii au fost vazute de catre mine ca fiind prioritati zero. Dar, cu siguranta, activitatile culturale de calitate nu pot fi neglij ate de catre municipalitate.
5. As fi foarte bucuros sa nu vorbesc despre realizari, iar efectele acestora sa graiasca de la sine. Dar cred ca sunt vizibile lucruri precum identificarea unor probleme generate de ineficienta si birocratia Primariei din ultimii ani. Un raport de audit pe care l-am solicitat a oferit si solutii de reorganizare efecienta si reala. Primaria functioneaza acum cu o noua organigrama care permite
reducerea numarului de sefi si functionari mai buni, dar si o relatie mult mai buna cu cetateanul.
Apoi legaturile cu orasele vecine au fost dezghetate dupa multi ani. De altfel, noua viziune legata de reorganizarea tarii ne obliga sa strângem rândurile, sa lasam orgoliile la o parte si sa avem o viziune comuna despre ce înseamna dezvoltarea regionala.
Unul dintre lucrurile pe care le-am început si îmi pun mari sperante este proiect de mare consistenta, care vine în ajutorul celor mai defavorizati. A fost finantat deja un studiu de fezabilitate, urmeaza proiectarea si construirea de locuinte sociale, pentru peste 700 de familii, carora le vom oferi nu doar locuinta, scoala si dispensar, ci si biserica. Am luat aceasta decizie în conditiile în care cele mai multe solicitari venite catre Primarie din parte cetatenilor se refera la o problema punctuala, si anume lipsa de locuinte.
Daca ma refer la a doua parte a întrebarii dvs. pot raspunde fara sa ma gândesc prea mult ca sunt înca proiecte pe care nu am reusit sa le demaram, desi ele constituie chestiuni absolut necesare pentru oras. Putem vorbi apoi despre aparitia unor sincope în câteva proiecte asteptate de ani buni de galateni, dar pentru toate aceste lucruri au existat si exista solutii.
6. Îmi cereti sa va adresez o întrebare. Dar înainte sa dati si un raspuns pentru aceasta întrebare, va rog sa-mi permiteti sa spun câteva lucruri legate de interactiunea mea cu zona culturala, în general, dupa cum spuneti. Nu am refuzat niciodata aceste dialoguri, ci le-am vazut chiar ca pe o oportunitate.
Din postura pe care o ocup vad ca exista însa lucruri cel putin la fel de importante ca si dezbaterile pe diverse subiecte cu reprezentantii culturii galatene. Aceste lucruri despre care vorbeam mai devreme reclama uneori interventii prompte. Va asigur ca acest dialog este pentru mine un lucru extrem de serios si important.